wtorek, 29 marca 2016

Triduum Paschalne na slumsach



Ukrzyżowan, umarł i pogrzebion, zstąpił do piekieł, trzeciego dnia Zmartwychwstał.

Tegoroczną Liturgię Triduum Sacrum przeżywałam w kościele św. Jana Bosko
w Makululu. 



Autostopem na Mszę

Kilka minut po godzinie 15., przygotowywałyśmy się z Pauliną do wyjścia z domu. Chciałyśmy zdążyć na Mszę o godzinie 16.00. Wyszykowane, przepasane odświętną chitengą, szłyśmy drogą w kierunku Makululu. W międzyczasie próbowałyśmy zatrzymać busa, którym dojechałybyśmy na miejsce. W żadnym mijanym busie nie było już wolnych miejsc dla nas. Nie zrezygnowałyśmy, wytrwale czekałyśmy na ten właściwy transport. Zauważyłam samochód osobowy. Pomyślałam, że to dobra okazja, aby pojechać do kościoła „na stopa”.  Wyciągnęłam rękę. Mężczyzna, kierujący autem zatrzymał się. Jechał w tym samym kierunku i bez problemu zgodził się nas zabrać. W trakcie krótkiej podróży wywiązała się rozmowa. Okazało się, iż Zambijczyk, z którym jechałyśmy jest księdzem i pracuje w seminarium, w Kabwe. Jechał odwiedzić kuzynkę, chorą na malarię. Powiedziałyśmy księdzu, że jedziemy na Eucharystię. Po czym stwierdził, że chętnie by się dołączył. Tylko nie miał ze sobą szat liturgicznych. Tuż przed 16 zatrzymaliśmy się przy kościele. Nowo-poznany ksiądz poszedł do zakrystii. Kilka minut później zobaczyłyśmy księdza Zambijczyka przy ołtarzu, obok ks. Jerzego.
Cała sytuacja była dla nas bardzo zabawna.

Msza Wieczerzy Pańskiej
Przykazanie nowe daję Wam, abyście się wzajemnie miłowali.
Msza w języku chibemba rozpoczęła się kilkanaście minut po 16. Chór damsko-męski prowadził wszystkie pieśni w czasie Eucharystii. Każda członkini chóru miała białą bluzkę, białą chustkę na głowie oraz granatową chitengę z okrągłymi naszywkami „Catholic Women Organisation”.
Ku naszemu zaskoczeniu homilię wygłosił ksiądz Zabijczyk, który podwiózł nas do kościoła. Mówił żywo, często gestykulował. Wierni uważnie słuchali, na śmieszne historie reagowali głośnym śmiechem.
Po kazaniu nastąpił obrzęd umycia nóg. Ks. Jerzy, powtórzył gest Jezusa z Ostatniej Wieczerzy. Umył nogi dwunastu mężczyznom.
Później dalsza część Eucharystii.

Czwartkowe Zgromadzenie zakończyło się krótką adoracją i Koronką do Bożego Miłosierdzia ( w tym czasie wierni mogli przystąpić do Sakramentu Pokuty i Pojednania) oraz  błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Kolejno kapłan przeniósł Najświętszy Sakrament do tabernakulum.
Tutejsi mieszkańcy nie mają tradycji adoracji Pana Jezusa w ciemnicy.
Nie ma ciemnicy. Nie ma adoracji z czwartku na piątek.
Kościół przed 19 został już zamknięty.
 
 Ksiądz Zambijczyk- przed Ewangelią
Mandatum- Przykazanie nowe daję wam- obrzęd umycia nóg
Adoracja Najświętszego Sakramentu
Następnego dnia od godziny 10 do 14 parafianie z St Don Bosco, uczestniczyli w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Trasa wiodła przez zakamarki Makululu- największych slumsów w Zambii.

Droga Krzyżowa w Wielki Piątek-
na zdjęciu wierni z parafii St Mary's w Kabwe

Liturgia Męki Pańskiej

Uniżył samego siebie, stając się posłusznym, aż do śmierci- i to śmierci krzyżowej.

Tym razem do kościoła dotarłyśmy busem. W świątyni wszystkie miejsca siedzące były zajęte. Większość parafian miała na sobie czerwony element ubrania- chitengę, bluzkę, chustkę lub spodnie.
Ołtarz obnażony. Podczas procesji na wejście kapłan, na kilka minut, przyklęknął przed ołtarzem. Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa. Ewangelię Męki Pańskiej wg św. Jana przeczytali świeccy.
Do Adoracji Krzyża wierni podchodzili w trzyosobowych rzędach. Członkowie grup parafialnych pilnowali porządku i odpowiedniego ustawienia. Każdy miał kilka sekund na indywidualną adorację, wyrażoną w formie przyklęknięcia przed krzyżem ( bez ucałowania krzyża).
Obrzęd Komunii Świętej, Adoracja i pierwszy dzień nowenny do święta Bożego Miłosierdzia zakończyły wspólną modlitwę. Podobnie jak po Mszy Wieczerzy Pańskiej, Najświętszy Sakrament przeniesiono do tabernakulum.
Nie ma zwyczaju przygotowywania Bożego Grobu i całonocnej adoracji.  

Ołtarz obnażony
Procesja na wejście- ksiądz na kilka minut
przyklęknął przed Ołtarzem
Uroczystą, rozbudowaną modlitwę powszechną przeczytał parafianin
Adoracja Krzyża
Obrzęd Komunii Świętej

Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. 
Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań.

Sobotni dzień upłynął bardzo spokojnie. W domu Salezjanów trwały przygotowania do Wigilii Wielkanocnej. Domowników najczęściej można było spotkać na indywidualnej modlitwie w kaplicy. Tak też było wcześniej, w czwartek i piątek.
Oprócz tego sprzątanie, czyszczenie butów i pieczenie ciast.
 
Wigilia Wielkanocna
Czym ta noc różni się od wszystkich innych nocy w całym roku?

Najważniejsza liturgia całego roku rozpoczęła się w Makululu o godzinie 18. Poświęcenie ognia przed kościołem było jej pierwszym elementem. Później ks. Michał powoli wszedł do świątyni z zapalonym Paschałem. Od Paschału ministranci oraz wierni zapalili swoje świece. Śpiew Exultet wykonała kobieta z jednej ze wspólnot parafialnych. Liturgia Słowa liczyła: 7. czytań ze Starego Testamentu, czytanie z listu do Rzymian oraz Ewangelię o Zmartwychwstaniu. Zamiast psalmu pomiędzy czytaniami, chór zaintonował krótkie pieśni. Ten zwyczaj praktykowany jest często, zazwyczaj w święta lub uroczystości.  
 
Wybrzmiało Alleluja! Po 40. Dniach postu, powróciły tańce i radosne okrzyki!
Tuż po Ewangelii, przeszliśmy do Liturgii chrzcielnej. Sakramentu Chrztu św. udzielono 43.osobom, wśród nich były dzieci i dorośli.
Pozostali wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne.
Liturgia eucharystyczna, taneczne uwielbienie przy bębnach, ogłoszenia parafialne oraz uroczyste błogosławieństwo końcowe zakończyło wieczorną Eucharystię. Przed 22 wróciliśmy do domu. Pierwszy raz widziałam w nocy slumsy Makululu. Ależ było ciemno! Tylko w niektórych częściach tej dzielnicy paliło się światło. Pozostały rejon nie miał dostępu do elektryczności.

Poświęcenie ognia
Ks. Michał wniósł Paschał do kościoła
Liturgia Słowa
Modlitwa nad wodą, zanurzenie w wodzie Paschału
Obrzęd Chrztu Świętego
 43. osoby przyjęły sakrament Chrztu Świętego

Niedziela wielkanocna

Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja, A miejscem spotkania będzie Galilea.

Msza w kościele st Mary’s w Kabwe. Później śniadanie wielkanocne z Pauliną. Miałyśmy wersję świąteczną- tradycyjna niedzielna jajecznica zawierała kawałki szynki krakowskiej. To był rarytas! Nie zabrakło także chrzanu, chleba tostowego i ciasta.

Po południu spotkała nas miła i słodka niespodzianka. Odwiedziła nas Włoszka, świecka wolontariuszka ( pomaga nam w Makululu przy nieformalnej szkole) wraz z dwiema młodymi Zambijkami. Po podzieleniu się wrażeniami z Triduum, pojechałyśmy do centrum Kabwe. Chciałyśmy ten dzień uczcić, podkreślić jego wyjątkowość, dlatego wybrałyśmy się na lody! Moje pierwsze lody w Kabwe! Smakowały wyśmienicie! ;-)

Triduum Paschalne zakończyłyśmy z Pauliną wspólnymi nieszporami.

Chrystus Zmartwychwstał! 

Jesu Christu nashukuka! (j. chibemba) 
Surrexit Christus!
 

Alleluja! ;-)


Przesłanie wielkanocne z Makululu!
Z pozdrowieniami od uczniów z przyparafialnej DON BOSCO SCHOOL!;-)

https://www.youtube.com/watch?v=X8c4bTB2K-o

1 komentarz: